17 Ocak 202035,967 Görüntülenme0 Yorum
Yıllardır Eskimeyen Tığ Oyası Modelleri
Yıllardır Eskimeyen Tığ Oyası Modelleri

Yıllardır Eskimeyen Tığ Oyası Modelleri

Baş örtüsü oyalarının çok eskilere dayanan tarihi vardır. Bugün, sizler için senelerdir örülen ve kullanılan tığ oyası modellerini sunmak istiyorum. Oya örnekleri nesilden nesile aktarılarak bugünümüze taşınmış oluyor. Bazı oyalar o kadar güzel ve can alıcı ki beğenen hanımlar hemen örneğini çıkarıp çeyiz sandıklarına veya kendileri kullanmak için örüyorlar.

Babaannemin sandığında dahi öyle güzel oyalar var ki, gerçekten kaybolup gitmemesi gereken örnekler bunlar. Sizler de bu el emeği göz nuru tığ oyalarının kaybolup unutulmasına izin vermeyin. Kendiniz örebilir ve siz de çocuklarınızın çeyizi için yapabilirsiniz. Siz öremezseniz bile örmeye vakti olan arkadaşlarınıza vererek bu benzeri olmayan oyaların sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlayın. Geçenlerde haberlerde görmüştüm, Bursa’da bir bayan bulduğu tüm oya modellerini toplayarak güzel bir koleksiyon oluşturmuş.

Bu gördüğünüz şahane oya daha çok seneler modası geçmeyecek oya modelleri arasında olacak. Renklerinin uyumu muhteşem bir görüntü ortaya çıkarmış. Bir tarafı kına yeşili diğer tarafı pembe ve bir tarafı yeşil turkuaz renkleri çok uyumlu görünüyor.

Yine bizim oralarda eskilerde kullanılan harika ve değişik bir model daha. Aralarda küçük boncukların olduğu renkli püsküllerle yapılmış bir tığ işi oya. Bu püsküllü oyalar şimdilerde çok moda.

Arkadaşınla Paylaş

BIR CEVAP YAZIN